VÍTEJTE NA FINANCE S NAŠPRTEJ.CZ!

Novém portálu o finanční gramotnosti a finančních produktech.


PROČ BYCHOM MĚLI BÝT FINANČNĚ GRAMOTNÍ?

Aneb proč se učit o penězích i mimo hodiny ekonomie?

Více

PROČ A JAK BUDOVAT FINANČNÍ REZERVY?

CO VŠE MUSÍM UDĚLAT PRO KRÁSNĚ STRÁVENÝ DŮCHOD BEZ Pocitu změny příjmu...

Více

Stavební spoření

!POZOR!

Snižování úrokové sazby


Výhody stavebního spoření

Pevná úroková sazba (po vázací dobu 6 let)

Státní podpora

Výhodné úvěry (s nízkou garantovanou úrokovou sazbou)

Naspořené peníze se po výběru nedaní


Nevýhody stavebního spoření

Poplatek za založení

Vázací doba (6 let)

Nízké zhodnocení

Daň z úroku (15 % p.a.)

Nemožnost daňových odpočtů

Stavební spoření je jeden z bezpečnějších druhů zhodnocování prostředků. Je chráněno a podporováno státem. Stavební spořitelny garantují výši úrokové sazby pro zhodnocování peněz po určité období. Stát podporuje vklady státní podporou, a to ve výši 10 % z vkladů ročně, maximálně však 2 000 Kč (z vkladu 20 000 Kč za rok). Existuje zde tzv. Vázací doba, která říká, že dříve jak za šest let není možné vybrat vklady s úroky a se státní podporou. Pokud se dříve jak za šest let rozhodnete ukončit svou smlouvu o stavebním spoření, nedostanete státní příspěvek. Stavební spoření můžeme obecně rozdělit na dvě části. Spořící fáze pomáhá klientům zhodnocovat své peníze, přičemž jim stát přispívá státní podporou a spořitelna výhodným úrokem. Fáze úvěrová umožňuje na základě spoření nabídnout klientovi (účastníkovi stavebního spoření) výhodné úvěry na bytové potřeby (viz níže ↓).

Další nespornou výhodou je úvěr ze stavebního spoření. Tento úvěr je výjimečný v tom, že má po celou dobu garantovanou výši úroků. Tyto úroky jsou nízké, pohybují se mírně nad 3,5 % p.a. Abychom získali úvěr ze stavebního spoření, musíme naspořit 30-40 % z cílové částky. Cílová částka se volí při zakládání samotného stavebního spoření a dá se kdykoliv zvýšit nebo snížit. Dále je potřeba spořit alespoň 2 roky. Spořitelna dále uděluje tzv. „Hodnotící číslo“, které říká, kolik a jak pravidelně spoříte.

Pokud potřebujete úvěr hned a nemáte naspořeno 40 % z cílové částky, nebo jste nespořili 2 roky, můžete jít do tzv. překlenovacího úvěru. Tento úvěr má ovšem vyšší úrokovou sazbu, ale pomáhá splnit kritéria pro přidělení úvěru ze stavebního spoření.

Úvěr ze stavebního spoření slouží pro bytové potřeby. Lze z něj postavit dům, zrekonstruovat střechu a další věci spojené s nemovitostmi.

Partneři stavebního spoření