VÍTEJTE NA FINANCE S NAŠPRTEJ.CZ!

Novém portálu o finanční gramotnosti a finančních produktech.


PROČ BYCHOM MĚLI BÝT FINANČNĚ GRAMOTNÍ?

Aneb proč se učit o penězích i mimo hodiny ekonomie?

Více

PROČ A JAK BUDOVAT FINANČNÍ REZERVY?

CO VŠE MUSÍM UDĚLAT PRO KRÁSNĚ STRÁVENÝ DŮCHOD BEZ Pocitu změny příjmu...

Více

Proč bychom měli být finančně gramotní?

Nahlédněme pro odpověď do historie. První známky obchodu se objevují formou výměny zboží za zboží („Dám ti krávu za dvě prasata.“). Tento způsob byl ideální, používá se prakticky i s příchodem peněz ještě dnes. Za pár tisíc let (7. a 6. století před naším letopočtem) začaly vznikat kovové mince, které byly oraženy patřičnou hodnotou. Když tento kov byl připraven pro distribuci, panovník jeden po druhém zkontroloval a zaručil se na každý z nich, že má správnou váhu a ryzost. V Čechách můžeme hovořit o pokrytí zlatem až od roku 965 až 970 našeho letopočtu (panovník Boleslav I.). Následně kov částečně střídá papír a vznikají takzvané bankovky, které známe i dnes.

Na tomto postupu je vidět, jak upadá kvalita platidel (i těch takzvaných papírových bankovek). Ještě v prvním tisíciletí našeho letopočtu jsme mohli být v klidu, protože jsme věděli, že hodnota našich peněz je kryta zlatem. Dnes? Jedná se o papírky s natištěnou hodnotou... Kam si ale myslíte, že kvalita a hodnota peněz poroste? No do hůry ne... Za deset, sto nebo tisíc let se z bankovek stanou bezcenné papírky. Jak tedy nepřijít o tu skutečnou hodnotu peněz?

Finanční gramotnost by měla naučit lidi rozumět penězům. Ti potom musí peníze investovat tak, aby klesající hodnota papírových bankovek nezměnila skutečný majetek daného člověka. Jakmile budete znát funkci peněz, je zde velice nízká pravděpodobnost, že zkrachujete nebo skončíte na mizině. Finanční znalosti, dovednosti a myšlenky vám nikdo nevezme, proto si pojďte rozšířit informace i o další obor, abyste mohli držet tempo s rychle vyvíjejícím se světem.

Jaké jsou tedy výhody finanční gramotnosti?

  • Absolutní přehled nad vlastními příjmy a výdaji,
  • přehled nad svými financemi (že vás nikdo neokrádá a peníze se neztrácejí),
  • schopnost orientovat se na českém trhu financí (banky, pojišťovny, investice),
  • jistota, že nemůžete být o tyto vědomosti okradeni,
  • zkušenosti a informace, které můžete použít v praxi,
  • snadno objevíte špatně podané informace na přepážkách bank a pojišťoven,
  • možnost pomoci jiným, méně finančně gramotným jedincům,
  • možnost vydělávat vyšší částky měsíčně,
  • zajistit se na důchod (mít se ve stáří jako prase v žitě).