VÍTEJTE NA FINANCE S NAŠPRTEJ.CZ!

Novém portálu o finanční gramotnosti a finančních produktech.


PROČ BYCHOM MĚLI BÝT FINANČNĚ GRAMOTNÍ?

Aneb proč se učit o penězích i mimo hodiny ekonomie?

Více

PROČ A JAK BUDOVAT FINANČNÍ REZERVY?

CO VŠE MUSÍM UDĚLAT PRO KRÁSNĚ STRÁVENÝ DŮCHOD BEZ Pocitu změny příjmu...

Více

Proč budovat finanční rezervy?

Určitě jste se setkali s otázkami typu: „Nemám peníze, jak si je vydělat?“ nebo „Kde a jak mám co nejrychleji sehnat půl milionu na nové auto?“... Budovat finanční rezervy je více než důležité. Proč? To by měl odhalit následující článek.

Nějakou dobu se zabývám finančním poradenstvím a když jsem se bavil s klientem o spoření a odkládání peněz do rezervy na „horší časy“, slýchával jsem argumenty ve smyslu: „Důchodu se nedožiji, nepotřebuji spořit.“ Nebo: „Nemám žádné volné peníze, které bych si mohl odkládat.“

Vysvětlení je více než jednoduché. Určitě máte babičky a jiné příslušníky rodiny, kteří berou od státu důchod. Funguje to tak, že ekonomicky aktivnímu obyvatelstvu (to jsou lidé, kteří vydělávají peníze – např. rodiče) bere stát část z platu a mimo dalších jeho výdajů hradí dnešní důchodce. Takhle to je už nastavené nějakou dobu. Dá se říct,že vaši prarodiče žijí z peněz vašich rodičů. V dnešní době to ještě funguje. Vychází to tak, že mamka s tátou živí dědu s babičkou.

Abych neustále nepovídal o mamce s taťkou, nazvu je trochu odborně – Ekonomicky aktivní obyvatelstvo. Prarodiče jsou potom Důchodci. Dnes platí, že dva vydělávající obyvatelé uživí asi tři důchodce. Toto ale nebude fungovat věčně, protože důchodců přibývá a ekonomicky aktivního obyvatelstva nikoliv. Je to velký problém, protože až Vy budete v důchodu, nebude zde nikdo, kdo by Vám ho platil. Tento systém postupně kolabuje (bohužel).

Finanční rezervu je nutné mít stále. Nikdy nevíte, co se stane a kdy ty peníze budete opravdu potřebovat. Raději si nekupujte hned luxusní BMW, kupte si „oktávku“ (pokud tedy opravdu potřebujete auto) a zbytek peněz uložte tam, kde budete vědět, že je neutratíte a kde Vám vytvoří další peníze (tzv. peníze zhodnotí). Jak peníze vytvoří peníze? Chce to velmi dlouhý systém učení, který se zpočátku může zdát velmi obtížný, ale ve výsledku stojí za to.

Finanční rezervu Vám může pomoci zajistit pojišťovna. Tím, že platíte nějaké peníze do pojišťoven za pojištění, kryjete se proti takzvaným rizikům. To znamená, že když se Vám stane úraz, tak dostanete odškodné ve formě peněz. Ty pak můžete použít na zaplacení operace, pobytu v nemocnici či je použít jiným libovolným způsobem. V případě tzv. povinné pojistky, kterou znáte v podobě povinného ručení motorových vozidel, je toto pojištění nutné si zřídit, abyste směli svůj automobil/motocykl používat v silničním provozu.

Finanční rezervu je dále nutné podpořit i příjmem ze zaměstnání a z podnikání. Bohužel, když se zvýší příjem, spousta lidí začne více utrácet... Důležité je držet si výdaje na uzdě a budovat silnou síť aktiv. Aktivem může být například investice do bytu, který budete pronajímat cizím lidem. Tento byt Vám bude tvořit takzvaný Pasivní příjem, díky kterému můžete vydělávat bez vyššího úsilí. Tato investice je skvělý krok k tomu, abyste byli jednou opravdu dobře zajištění.

Po přečtení tohoto článku byste si měli uvědomit jednu základní věc. To, jaké máte výdaje a kam Vaše peníze putují, můžete změnit a zlepšit Vy. Jak budete investovat je také jen na Vás a Vašem rozhodnutí. Jde jen o to udělat ten první krok a chtít něco změnit. Buďte opatrní a nebojte se změny! V tom může pomoci (a pomůže).

 

  • Finanční rezervy jsou důležité pro neočekávané výdaje (např. úraz,ztráta zaměstnání apod),
  • vytvořte si seznam příjmů a výdajů a zjistěte, kam Vaše peníze putují,
  • snažte se najít vždy alespoň nějaké peníze, které si můžete odkládat,
  • pokud nashromáždíte větší obnos, nekupujte si nový Mercedes, kupte raději byt, který budete například měsíčně za deset tisíc korun pronajímat,
  • ať jste v jakémkoliv věku, nezapomeňte se finančně vzdělávat, protože kterákoliv investice (čas, práce nebo peníze) do vzdělání je investice do Vás a využívat jí budete pouze Vy,
  • vezměte si všechny své smlouvy od bank a pojišťoven a podívejte se, kolik a za co platíte – zde se dají dobře ušetřit Vaše peníze,
  • důchodu se dožijete, je pouze na Vás, jak ho budete chtít prožít (od státu už nic moc nečekejte),
  • investujte co nejdříve, protože je výhodnější ukládat menší obnos delší dobu, než větší obnos kratší dobu,
  • nebojte se zeptat kohokoliv o radu, nikdy nevíte, jak Vám kdo může pomoci (to ale platí vždy).